Ses Olmasın!

Televizyon izlemenin çocukları nasıl etkilediği önemli ama bir de televizyonun ikincil etkilerini düşünmek lazım.  

 

Televizyonun açık olması, aktif olarak izlenmediği durumlarda da yetişkinleri ve çocukları etkiliyor. Diyelim ki çocuğunuz oyun oynuyor, siz de bir şeylerle meşgulsünüz. Ses olsun diye televizyonda normalde izlediğiniz bir şeyler açtınız, iş yaparken dinliyorsunuz.  Açmasanız daha iyi olur :) Bir araştırma ekibi yaptıkları çalışmada televizyonun arka planda açık olmasının 12, 24, 36 aylık çocukların(1, 2, 3 yaş) oyun oynamalarına etkisini araştırmışlar. Televizyonu izlemeseler, aralarda baksalar bile televizyonun arka planda açık olması çocukların oyunlarını bölmüş, oyun oynama sürelerini azaltmış, çocuklar daha az oynamışlar (Bu etki kısmi bir etki ve araştırmacılar konuyla ilgili daha fazla araştırma yapılması gerektiğini ifade ediyorlar. Bu durumun özellikle uzun vadede bilişsel gelişimi olumsuz etkileyebileceğini tahmin ediyorlar).

Her ne kadar bu yaştaki çocuklar yetişkinlerin izledikleri içeriğini tam anlamasalar da televizyondan gelen uyaranlar onların dikkatini dağıtıyor ve oyunlarının kalitesini olumsuz etkiliyor. Çocukların oyun oynamaları ve bu oyunun kalitesi gelişim süreçleri için çok önemli.  Bu çalışmayı yürüten araştırmacıların da alıntıladığı gibi(Power, 2000) bu etki motor becerilerden, nesneleri tanımaya, neden-sonuç ilişkisini anlamaya, problem çözme becerileri kazanmaya, temsil etme ve sosyal beceriler kazanmaya kadar uzanıyor. Özellikle oyun oynarken çocukların dikkat verip oyuna odaklanması bilişsel gelişimlerini destekliyor. O yüzden ‘’televizyon da bir yandan açık kalsın, ses olsun’’ alışkanlığını değiştirelim. Televizyonu kapatalım, oyun oynarken çocuklar sadece oyun oynasın.

 

Kaynakça:

 

Schmidt, M. E., Pempek, T. A., Kirkorian, H. L., Lund, A. F., & Anderson, D. R. (2008). The effects of background television on the toy play behavior of very young children. Child Development, 79(4), 1137-1151.

http://dx.doi.org/10.1111/j.1467-8624.2008.01180.x