Oyuncak Müzesi

Adres

İnternet

Saatleri

Ücret

İletişim

info@istanbuloyuncakmuzesi.com

0 (216) 359 45 50 - 51

Tam: 15 TL

İndirimli: 12 TL 

9.30 -18.00,  

Pazartesi Günleri Tatil

Ömerpaşa Caddesi, Dr. Zeki Zeren Sokağı, No: 17, Göztepe / İSTANBUL

Bugünkü yolculuğunda Kaplumbağa’nın adımları Göztepe’ ye yaklaşınca meraktan hızlandı. Burası, İstanbul’da çocukluğunuzla masalsı bir yolculuk yapabileceğiniz harika bir yer. Oyuncaklar sizlerin ellerinden tutacak ve dört katlı bir yolculukta elinizi asla bırakmayacak. Her katta, her konsepte uygun tasarlanmış, neredeyse çocukluğumuzda bizim için çok önemli olan her oyuncağın büyük büyük babası ile tanışabileceğiniz onca eşsiz oda, sizleri “Oyuncak Müzesi’nde” bekliyor. 

Kaplumbağa, denizcilik ile ilgili odaya girdiğinde kulaklarına dolan martı ve deniz sesi, tavandan sarkan halatlar ve dünya haritasının çizildiği bir duvar ile karşılaşınca bir korsan gemisinin kaptanı olduğunu hissetti. Galaksiler odasına girdiğinde ise uzaya çıkan ilk Kaplumbağa olduğu için gurur duydu. Hele vagonlu odada, eski trenlerle yolculuk yapmanın niye bu kadar özlediğini ben de anladım. Her ince detayın düşünüldüğü bir odadan diğerine yolculuk yaparken gözlemlediği kadarıyla en az Kaplumbağa kadar çocukların da heyecanı her daim yüksek kalıyor. 

Şair/yazar Sunay Akın tarafından 2005 yılında hayata geçirilen Oyuncak Müzesi projesi hem ebeveynlere hem de çocuklara günlük hayattan masalsı bir sıyrılma sağlamayı amaçlıyor. Tarihsel bilgilendirilmelere özen gösterilerek hazırlanan müzenin bir diğer amacı ise çocuklara müze kültürünü ve tarihsel bilincin önemini aktarmak. Müzede oyuncakların yanına her oyuncağın hikayesinin de bulunduğu bilgi notları eklenmiş. Özellikle haftasonları müze ziyareti dışında çeşitli yaş gruplarına hitap edecek şekilde düzenlenen çocuk tiyatroları, müzikalleri ve atölyelerine katılımlara imkân sağlayan müze, etkinlik öncesi çocuğunuzla birlikte gezip kendi çocukluğunuzdan alıntılar yaparak geçmişe yolculuk yapmanızı sağlıyor. Çocuğunuzla başbaşa ve telaşsız bir gün geçirmek için mükemmel bir fırsat sunuyor. Etkinliğe katılan çocuğunuzu beklerken keyifle vakit geçirebileceğiniz bir kafe bulunmakta. Burada demini iyice almış çay eşliğiyle kitap okurken derin hayal dünyasına dalmak için her şeye sahipsiniz. Sizi kapıda ve her gizli köşede karşılayan oyuncaklar bunu tecrübe etmeniz için sanki özellikle gayret ediyorlar. Eski bir köşkten dönüştürülmüş dört katlı müze, bazıları yüzyıllık ve bazıları daha yaşlı olan oyuncaklar ile birlikte oldukça nostaljik bir ortam sunuyor.

Müze ziyareti için önceden randevü alınarak okul gezileri de düzenlenebiliyor. Çocuklara, yetişkinlere ayrı ayrı hitap eden etkinlikler düzenlenmekle birlikte ebeveyinlerin çocuklarıyla birlikte katılabileceği birçok atölye de düzenlenmekte. Seramik atölyesi, mozaik atölyesi, ariganomi, ahşap oyuncak yapım atölyesi, sinema atölyesi, çizgi film atölyesi, çocuk korosu, çocuk tiyatrosu, yetişkinler için sanat tarihi konferansları, kitap okuma günleri, sinema günleri ve daha nicesi gerçekleştirilen etkinlikler arasında. Müzenin kurumsal iletişim ve etkinlik direktörü Aslı Nahoğlu’nun ifadesiyle “yaşayan bir müze olmasını” amaçladıklarından etkinlik yelpazesi her daim genişliyor. Sizler de her an yeni oyuncakların eklendiği, her daim gelişen bu müzede çocuğunuz ile unutulmaz anılar biriktirebilirsiniz. 

Müze 4 kattan oluşuyor ve katlar arası geçiş için ahşap sarmal merdiven kullanılmış. Merdivenlerin basamak mesafeleri geniş ve etrafında koruma filesi yok. 3 yaş ve altı çocukların çıkması için zorlayıcı. Ebeveynler çocukların yanında olduğu için tehlikeli bir durum yok ama basamakların file olması burayı daha güvenli hale getirecektir. Bu sebeple dikkat edilmesi gereken tek husus biraz dik ve yüksek ahşap merdivenlerde çocuğunuzun merdivenleri hep sağ taraftan ve sizinle birlikte çıktığına emin olmanız. Diğer yandan oyuncak kısımları temalara göre ayrıldığı için gezen çocuklar bir dünyadan diğerine geçiyor gibi hissediyorlar bu yüzden dikkatleri hep yüksek seviyede tutulmuş oluyor. Yerler yumuşak bir malzemeden döşenmiş. Temalara göre oda oda ayrılan bu müzede, girdiğiniz her odada konsepte uygun bir müzik yer alıyor. Okuma yazma bilen çocuklar temalara ve oyuncaklara ait bilgileri okuyabiliyorlar fakat bilmeyenler için ebeveynin bilgi vermesi güzel olur. Hem görsel hem de işitsel uyaranın çok güzel bir şekilde belirlenip değişmesi çocuklar için oldukça iyi bir somutlama örneği oluşturuyor. Örneğin denizcilikle ilgili kısımda arka plandaki deniz dalgası ve martı seslerine, tavandaki martı figürleri ve korsan bayrağı, gemi halatı eklenince çocukların gördükleri oyuncakları daha gerçekçi hissetmelerine olanak sağlıyor. Kısacası müze, 4 yaştan itibaren ama özellikle 8 yaş ve üstü çocuklara hitap edecek özelliklere sahip.

Müzenin 10 araçlık otoparkı, bir kafesi, bir tiyatro salonu ve kış bahçesi ve kendilerine ait bahçelerinde satranç alanı olarak kullanılan oyun alanları  bulunmakta.

 

10 kişi ve üzerindeki grup ziyaretlerinde, etkinliklere katılımda müzemizi önceden arayıp rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

Müzemize otobüs ile gelmek için 10B, 10S, 14Ç, 17, 17L, 19F, 19M, 19S numaralı otobüslerle "Göztepe", GZ1, GZ2 numaralı otobüslerle "Tütüncü Mehmet Efendi Camii", ER1, ER2 numaralı otobüslerle "Erenköy İstasyonu" durağında inebilirsiniz.