Koza Çocuk Tiyatrosu

Adres

Bilet Ücreti

Yaş

İnternet

İletişim

6+

20 tl

 Aziz Mahmut Hüdayi Mahallesi, Hakimiyeti Milliye Cd. No:58, 34672 Üsküdar/İstanbul

Kaplumbağa, bugün Koza Çocuk Tiyatro’suna uğradı. Tiyatro, alışveriş merkezinin üçüncü katında olduğu için katları küçük adımlarla çıktıkça merakı giderek artmaya başladı. Aslında burası beklediğinden de küçük ve sevimli bir mekandı. Böylece “cep sahne” nin ne demek olduğunu da öğrenmiş oldu. Burada daha önce büyük sinema salonlarında gördüğü kırmızı koltuklar arka arkaya dizilmişti. Sahnedeki perde ise sinemadaki perdelerden çok daha küçüktü. Birazdan izleyeceği Kukla Gösterisinin minicik sahnesiydi bu.

Üsküdar’da yer alan ve büyük-küçük herkese hitap eden bu mekana ulaşım oldukça kolay.  Kançal AVM‘de yer alan tiyatroya Üsküdar metro ve vapur hatlarından yürüme mesafesi ile ulaşabilirsiniz. Haftanın her günü açık olan tiyatroda istediğiniz oyun yada gösterin biletlerini internet üzerinden temin edebiliyorsunuz.Mekanın bize sunduğu diğer imkanları düşününce, çocuklar için salon ve yapının oldukça güvenli olduğunu görüyoruz. Tasarım, dekor ve sahne özenle hazırlanmış. AVM içinde bulunan tiyatro, otopark ve kafeterya gibi imkanları da sunuyor. Tiyatro, 54 kişilik oturma salonunda gerçekleştiriliyor. "Tiyatro bir değil binlerce yaşam biçimidir" sloganıyla yola çıkan Kadir Gültekin Nurşen Yerlikaya tarafından 1992 yılında kurulan Koza Tiyatrosu, çocuklara yönelik müzikli çocuk oyunları gerçekleştirmektedir. Koza ekibi çalışmalarını bulundukları mekanın dışına da taşıyarak İstanbul’da neredeyse tüm okullarda ve sahnelerde gösteri ve oyun yapmışlar. Oyunlarını pedagogların

denetiminde yazan ve oynatan Koza ekibi, çocukların gelişimlerini çok önemsiyor ve oyunlarını hazırlarken sıkı bir çalışma yapıyor. Oynadıkları oyunları çocuklara karşı sosyal sorumluluk projesi titizliğinde gerçekleştiren Koza Çocuk Tiyatrosu çocuğunuzun eğlenirken öğreneceği güzel bir mekan.

Kaplumbağa'nın izlediği oyunda, tanımadığımız kimselerle konuşmama, ülkemizi sevme, süt içme, sağlıklı beslenme, evde kahvaltı yapma, ağaçlara ve doğaya zarar vermeme, büyüklerle konuşurken dikkat edilmesi gerekenler, çöp atan teyzeyi saygılı bir şekilde uyarmak gibi konular güldürerek çok güzel işlendi. 6-8 yaş çocukların inanılmaz zevk alacağı bir gösteriydi. Üstelik bütün kuklaları farklı sesle oynatan Murtuz Abi’nin işini çok severek yaptığını herkes bilmeli. Kaplumbağa mekanın biraz küçük ve penceresi olmayıp tek havalandırmasının olmasının dışında samimiyetini çok sevdi. Bir de gösterinin aralarında büyük şarkıları duyar gibi oldu, onları dışardan biliyor ama burada hep çocuk şarkıları olsa keşke, tıpkı başlangıçta çalan Barış Manço’nun “Günaydın Çocuklar”ı gibi! 

Çocuklar Ne Diyor?

Koza Tiyatrosu’nda İclal ile karşılaşan Kaplumbağa, onunla tatlı bir sohbete başladı. İclal tiyatroları çok sevdiği için sık sık bu mekanları ziyaret ederek yeni şeyler öğrendiğini söyledi.

Hatta Kaplumbağa ile konuşurken Keloğlan resimli afişteki oyununun ne zaman sahneleneceğini

merak ediyordu. Arkadaşlarıyla birlikte burayı ziyaret etmekten de mutluluk duyacağını söyledi.