USTURLAB ATÖLYE

Adres

Adres: Karagümrük Mh., Kaleboyu Cd. No:53, 34091 Fatih/İstanbul

İletişim

Sulukule İstanbul Türkiye

+90 542 206 10 09

+90 543 206 10 99

Süre

9.00-18.00

Ücret

Atölye ve etkinliklere göre değişiklik gösterebilmekte

 

 

 

 

    Kavurucu sıcaklara aldırış etmeyen kaplumbağa uzun zamandır gitmek istediği Usturlab atölyenin Sulukule’ deki ofisine konuk oldu. Usturlab atölye ilk defa faaliyetlerine 2012 yılında başlasa da Handan Hanım, projelerinin iki dertli annenin (Sümeyye Hanım ve kendileri) aynı zamanda iki eğitimcinin bir araya gelip çocuklar için ne yapabiliriz şeklinde düşünmeye başladıktan sonra yavaş yavaş oluşmaya başladığını söylüyor. Sulukule ofisi de tüm bu fikir uğraşının yegane merkezi, türlü projelerin üreticisi olmuş. Geliştirdikleri kutu oyunları, tabiat günlüğü, danışmanlık yaptıkları kurumlar ve parçası oldukları sosyal sorumluluk projeleri ve daha niceleri…

Ekibin farklı alanlardan geliyor olması, ortaya çıkan projelerin de çok daha farklı bir dili ve multidisipliner bir yaklaşımı ortaya koymuş. Yani bir biyolog, matematikçi ya da ilahiyatçı olmak, çocuklar için bir şeyler yapma düşüncesiyle birleşince oldukça zengin fikirlerin ortaya çıkmasına vesile olmuş denilebilir. Usturlab’ da 7’den 70’e, her yaş ve gelişim dönemine göre faaliyetler var. Kaplumbağanın en çok hoşuna giden ise anne ve babaların çocukları ile doğa keşif gezisine katılabilmesi ve kutu oyunları aracılığıyla beraber vakit geçirebilmeleri. Eskiden ebeveynler bahçelerinde çocuklarına bir arının nasıl petek yaptığını, örümceğin ağını ördüğünü, karıncaların kendinden büyük kırıntıları sırtlandığını oldukça doğal akışında gösterebilirken değişen yaşam koşulları nedeniyle bu diyalogların yok olduğunu fark etmemek mümkün değil. Usturlab naif fikirleriyle anne, baba ve çocuklar arasında bu bağı ve diyalogu yeniden tesis ediyor. Hiç unutamadığınız ya da ilginizi çeken bir durum var mı diye sorulduğunda keşif gezisinin başında karıncadan korkan çocukların programın sonunda ellerine kocaman böcekleri aldıklarını söylüyorlar.

Bu yönüyle usturlab çocukların tabiattaki canlıları ellerindeki

büyüteçlerle gözlemleyebilecekleri, tanıyabilecekleri, temasta bulunabilecekleri, merak ve keşif duygularını kamçılayan hem bedensel hem de zihisel gelişimlerine katkı sunan bir mekan. Usturlab atölye bünyesinde; orman kaşifleri, astronomi, sanat, felsefe kulüpleri bulunmakta, yaz ve kış okulları, bilim şenlikleri ve çeşitli etkinlikler düzenlenmekte. Etkinlikler belli tarih ve periyodlarla Türkiye’nin farklı orman, koru ve bahçelerinde düzenlenmekte. Tek atölyenin 70 TL gibi cüzi bir katılım bedelinin olmasının yanı sıra, Usturlab üstlendiği sosyal sorumluluk projeleriyle her çocuğa ulaşmayı hedefliyor. Sırt çantalarında büyüteçleri, haritaları, tabiat günlükleri ile keşfe çıkan çocuklar ve büyükler içlerinde bulundukları ekosistemi; görerek, dokunarak, koklayarak, çizerek yeniden tanır ve bu ekosistemin bir parçası olduğunu keşfediyor. Siz de içinde bulunduğunuz şehrin yeşil yanını çocuğunuzla böyle bir deneyim içerisinde keşfetmek istiyorsanız, usturlabın macera dolu proje ve etkinliklerini muhakkak inceleyin deriz.