Geleneksel Eyüp Oyuncakçısı

Adres

 İslambey Mh. İslambey Cd. No:55B (919,41 km)
34050 Eyüp, İstanbul

İletişim

+90 543 725 72 44

Saatler

Resmi tatiller ve Pazar günü hariç 09.00-21.00 arası ziyaret edilebilir.

Yaş Gurubu

4-14 yaş

Ücret

Oyuncak Atölyeleri 65 tl, ahşap oyuncak fiyatları ise farklılık göstermektedir

Kaplumbağanın yolu bugün Geleneksel Eyüp Oyuncakçısı’na düştü. Eyüp Sultan Camii’ne yürüme mesafesindeki oyuncakçıya girer girmez harika oyuncaklar karşılıyor Kaplumbağa’yı. Üstelik hepsi ahşaptan yapılmış. Atölyenin kurucularından olan Şennur Ülker Hanım’la karşılaşan Kaplumbağa, atölye ve oyuncakçı hakkında epey keyifli bir muhabbet ediyor. 

Atölyeye katılan çocuklara önce ilk Eyüp Oyuncak Ustası Osman Efendi'nin hikayesi üzerinden Eyüp'ün, Eyüp Oyuncakçıklığının tarihi ve süreci anlatan Ülker, daha sonra 22 Eyüp Oyuncağı tek tek çocuklara tanıtıp, her bir oyuncağın hangi malzemeden yapıldığı, nasıl oynanabileceği hakkında çocuklarla karşılıklı sohbet ettiğini söylüyor. Sonrasında ise çocuklar boyanmamış Geleneksel Eyüp Oyuncakları’ndan birini seçiyormuş. Sunulan Geleneksel Eyüp Oyuncakları şunlarmış: Beşik, Kuşlu Araba, Aynalı Araba, Çekçek Araba, El Arabası, Tel Dolap, Düdüklü Testi, Kumbara , Çömlek Darbuka (Orjinal Deri kaplı), Cambaz, Çömlek Su Testisi, Masa Sandalye Takımı, Davul (Orjinal Deri kaplı)

Çocuklar oyuncaklarını seçtikten sonra sıra oyuncakları boyamaya geliyor, kendi istedikleri renk ve desenlerde rengarenk oyuncaklar ortaya çıkıyor, oyuncaklar kurutulduktan sonra katılım belgeleri ile birlikte çocuklara hediye ediliyormuş.

Atölyeye katılan çocuklar hem kendi oyuncaklarını üretmenin sevinç ve özgüvenini yaşarlarken hem de el becerilerini geliştirip, el - göz koordinasyonlarını güçlendiriyorlar, 3 boyutlu düşünme ve tasarlama yeteneklerini geliştirebiliyorlar.

Kaplumbağa, atölyede Avrupa Sağlık Standartlarına uygun EN71 belgesine sahip doğal su bazlı akrilik boya kullanıldığını öğrenince çok sevindi. Masa ve sandalyelerin de çocuklara uygun ve ahşaptan yapılmış olduğunu da söylemeyi unutmayalım.

Kaplumbağa, ahşap oyuncaklara hayran hayran bakarken Sare’yle tanıştı. Sare, daha önce buraya okulla beraber gelmiş, çok beğenmiş ve tekrar gelmek istemiş, hem de arkadaşını da getirmiş bu sefer. Oyuncakları ve boyamayı çok seviyormuş. En sevdiği oyuncak ise Cambaz’mış. Kaplumbağa’ya, buraya tekrar gelmek istediğini, başka arkadaşlarını da getireceğini, Kaplumbağa’nın da arkadaşlarını getirmesi gerektiğini söyledi. Biz de size söyledik.