Bilim Üsküdar

Adres

Cankurtaran Mahallesi, Taya Hatun Sk 8A, 34122 Fatih/İstanbul

Özel Durumlar

Engelli ve Bebek Arabalı ziyaretçiler için uygun.

Ücret

Öğrenci ve Öğretmen: Ücretsiz, Yetişkin: 12 TL

Müzekart: Geçerli

Kaplumbağamızın yolu İstanbul’un Fatih ilçesi sınırlarında yer alan, her gün  yerli ve yabancı misafirlerini ağırlayan Gülhane Parkı’na düştü. Heybesinde bilim ve teknolojinin doğduğu aletlerini, kitapların ve daha nicesinin sırlarıyla doldurmak isteyen kaplumbağamız, Gülhane Parkı’nın içinde bulunan  İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi’ne doğru yöneldi. 2008 yılında tarihi parkın içerisinde bulunan Has Ahırlar Binası içerisinde kurulmuş olan bu müzede İslam coğrafyasına ait astronomi, geometri, kimya, tıp, optik ve mineraloji gibi sahalarda eserler sergilenmektedir. Kaplumbağamız müzenin Prof. Dr. Fuat Sezgin’in öncülüğünde kurulduğunu öğrenmişti. 

İki kattan oluşan bu müzede biletlerimizi aldıktan sonra üst kata çıktı. Burada müzeyi ve eserleri anlatan 12 dakikalık bir sinevizyon gösterisini izledikten sonra eserleri keşfetmeye başladı. İlk durağımız çook eski zamanlarda insanların zamanı kavrama arayışlarından olan “Usturalab”lerin sergilendiği “Astronomi” bölümündeydi. Kaplumbağımız merakla Usturablere göz gezdirirken eski İslam mediyetlerindeki savaş teknolojilerini anlamaya yönelik olan maketlerin olduğu bölüme ulaştı. Bu bölümün devamında tarihi cerrahi aletlerin sergilendiği bölüm vardı. Burada optisyenlikten, genel cerrahiye, kulak burun boğaz biriminden çeşitli ameliyat malzemelerine kadar şaşırtıcı eserler bulunmaktaydı. Üst kattaki keyifli yolculuğumuzun ardından “Madenler” bölümüne gitmenin vakti gelmişti. Alt katta yer alan bu bölümde kehribar taşları, elmaslar, ülkemizde bulunan elementler sergilenmekteydi. Ardından “Matematik ve Geometri” ile “Mİmari ve Şehircilik” bölümleri müzede aynı bölümdeki yerlerini alıyordu. Burada Mimar Sinan’ın en önemli eserlerinin maketleri sergilenmekle bereber, Endülüs Medeniyeti’nin şaheserlerinden Kurtuba Camii’nin maketi yerini almıştı. Kaplumbağamız bu bölümdeki çeşitli tercüme eserler ve el yazmalarına göz gezdirdikten sonra “Kimya ve Optik” bölümüne ulaştı. Bu bölümde ise çeşitli deney tüpleri ve kapları sergilendiği gibi önemli el yazmalarından modellenen deney maketleri yer almaktaydı.

3200 m2 üzerinde yer alan İslam Bilim ve Teknoloji Tarihi Müzesi, ziyaretçilerini tarihi bir yolculuğa çıkartıyor. Müzenin çıkış kapısında küçük bir hediyelik dükkanı bulunmasına karşın herhangi bir yeme-içme alanı mevcut değil. Bununla birlikte katlar arasında geçişi sağlayan bir asansörün bulunması engelli ve bebek arabalı misafirleri için müzeyi erişilebilir kılmakta. MÜZEKART’ın geçerli olduğu bu yerde öğrenci ve öğretmenler ücret ödemeyerek giriş yapabilmekte olduğu gibi yetişkinler ise 12 TL ödeyerek müzeyi ziyaret edebilmekte. 

Müze haftanın yedi günü 9.00-18 arası ziyaretçilerini kabul ediyor. Bağcılar-Kabataş ve Eminönü-Cevizlibağ tramvay hatlarından “Gülhane” durağında inerek kolaylıkla bulunan bilindiği gibi Eminönü ve Sultanahmet meydanlarından yürüyerek ulaşılan bilinmekte.