Atatürk Arboretumu

Adres

Kemer, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi, 34450 Bahçeköy / Sarıyer/Sarıyer/İstanbul

Ücret

Müzeye giriş ücretlidir.

Otopark

var

Bebekli ve Engeli Ziyaretçiler için:

uygun

Yemyeşil bir doğanın ortasından, küçük küçük adımlarla Kaplumbağamız yolunu alıyordu. İstanbul’un pek çok mekânını ziyareti esnasında çok heyecanlanmıştı. Ancak bu seferki heyecanı bambaşkaydı. Tıpkı kendi renginden olan bu yerde adeta evindeymiş gibi hissediyordu. Nihayet bugünkü ziyaret edeceği yere gelmişti. Kapıda rengârenk çiçekler, çeşit çeşit bitkilerin misafirliğinde bir tabela gözüne ilişti. Burası Atatürk Arboretumu’ydu! İsmini Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten alan Arboretum, İstanbul Sarıyer’de, Kemerburgaz-Bahçeköy yolu üzerinde yer alıyor. Kaplumbağamız Arboretum kelimesinin anlamının k çeşitli ağaç ve ağaççıkların bulunduğu, bu amaçla özel olarak hazırlanmış botanik bahçesi olduğunu öğreniyor. Bu da demek oluyor ki burada kocaman bir bitki cenneti var!

1949 yılında tam 296 hektarlık alana kurulmuş olan bu yer, İstanbulluları doğa ile buluşturan bir mekân. Üstelik dünyanın dört bir köşesinden getirilen 2000'nin üzerinde bitkiye ev sahipliği yapıyor. Hal böyle olunca bu eşsiz doğada küçük dostlarımızın evlerinin olması kaçınılmaz oluyor. Kaplumbağamız Arboretum’da ki yürüyüş yollarından geçerken karşılaştığı sincaplara, göletteki ördeklere şen bir selam verdikten sonra içine temiz havayı çeke çeke yoluna devam ediyor. Gezisi sırasında yeni evli çiftlerin buraya fotoğraf çektirmek için geldiklerini gören Kaplumbağamız’ın yüzünde yine tebessüm oluşuyor. Gezi esnasında karnı biraz acıksa da, Atatürk Arberotum’un da yemek mekânı olmadığı için, burayı ziyaret etmek isteyen dostlarına bu detayı paylaşmak istiyor.     Ancak şehrin kalabalığından kaçmak isteyen yediden yetmişe tüm ziyaretçiler için burası eşsiz bir mekân! Ziyaretçiler buraya geldiklerinde doğa ile buluşa bileceği gibi birbirinden değerli bitki türlerini keşfedebilirler. Son olarak, burayı ziyaret etmek isteyen dostları için toplu taşıma ulaşımının hayli zor olduğunu hatırlatan Kaplumbağamız, şehirde yeni yerleri keşfetmek için bir sonraki durağına doğru ilerlemeye başlıyor.

Girş: Atatürk Arboretumu'na giriş ücreti yetişkinler için hafta içi 7.5 TL, hafta sonu ise 20 TL. Öğrenciler için giriş ücreti hafta içi 2.5 TL, hafta sonu 7.5 TL.

Yeme-içme Alanı: Yok