Bağcılar Belediyesi Kapalı Oyun Parkı

Adres

İnternet

İletişim

Saatler

Yaş

Ücret

Yavuz Selim Mah. Mehmet Akif Bulvarı 1063. Sokak

(5. Sokak) No:57 (Dereyolu)
Bağcılar / Türkiye

3-7 yaş

Çarşamba ve Cuma 09.00-16.45 (oyun süresi 40 dk)
Cumartesi ve Pazar 09.00-16.00 (oyun süresi 40 dk)

2 tl

0212 515 87

      Bağcılar Kapalı Oyun Parkı tıpkı masallardaki şatolara benziyor! Kaplumbağa burayı görür görmez çok heyecanlandı ve hemen içeri girmek istedi. Burası 600 metrekarelik dev bir alan. İçeriye girdiğimizde 100 metrekarelik, ağlarla çevrili kapalı oyun alanını görüyoruz.

      Kaplumbağa’yı burada parkın müdürü Bayram Aksoy karşılıyor. Bayram Bey, Kültür Müdürlüğünde çalışan bir öğretmenmiş, iki yıldır da bu parktan sorumluymuş. Bayram Bey bize bu kocaman parktan bahsetmeye başlıyor:

      Bağcılar Kapalı Oyun Parkı belediye tarafından İstanbul’da açılan ilk ve tek parkmış bu yüzden buraya tüm İstanbul’dan hatta şehir dışında bile çocuklar geliyormuş. Bayram bey, haftada neredeyse 600-700 çocuğun buraya geldiğini söylediğinde Kaplumbağa’nın gözleri parladı!

      Bayram bey bu parkın rağbet gördüğünü, güvenli ortamın ve sembolik ücretin aileleri buraya çektiğini söyledi. 40 dakikalık seanslar halinde tek seferde 50 çocuğun oyun oynayabildiği bu parkta birbirleriyle iletişimi çok güzel bir ekip çalışıyormuş. Bu ekip çocukların güvenliğini
sağlamak için ilkyardım eğitimi de almış. Bayram Bey, olabildiğince çok çocuğun buradan
faydalanabilmesi için ellerinden geleni yaptıklarını ifade etti. Kapalı oyun parkına fiziksel yetersizliği olan öğrenci grupları da geliyormuş. Kreş olarak randevu alıp gelindiğinde bir saat boyunca mekânı onlara ayırıyorlarmış. Fiziksel yetersizliği olan çocuklardan ücret de almıyorlarmış ve ebeveynlerinin oyun alanına girerek özellikle çocuklarının yanında olmaları isteniyormuş. Halk gününde gelen, fiziksel yetersizliği olan öğrenciler de anneleri eşliğinde oyun alanından faydalanabiliyormuş. Diğer çocuklar parka geldiğinde ise ailelerin oyun alanının dışında bekliyorlarmış.

      Bu Kapalı Oyun Parkı alftı yıl önce bölgedeki ihtiyaç fark edilince kurulmuş. Halktan böyle bir talep gelmese de yurt dışındaki gelişmeleri de takip eden belediye; güvenli, rahat ve ücreti makul oyun alanları sağlama hedefine ulaşmak istiyormuş. Bunun için şu anki en büyük hedefleri bölgeye en az iki tane daha Kapalı Oyun parkı kurmak. Kurulduğu günden bugüne fiziksel şartlar değişmesede eskiden düzensiz ve ücretsiz olan bu parka sembolik bir ücret ve seans sistemi getirilmiş.

      Oyun alanının dışında kalan 450 metrekarelik alanda müzik odası, kütüphane, mutfak ve teras bölümleri var. Müzik odası ne yazık ki şu anda personel eksikliği sebebiyle kullanılmıyormuş. Kütüphane ise tadilat nedeniyle kısa süreliğine kapalıymış. Teras da şu anda kullanılmıyormuş. Bunun sebebi ise oyun dışında yapılan bir etkinlik olmamasıymış. Bayram Bey, tüm çocuk ve ailelerden etkinlik fikirleri bekliyormuş! Talebin yoğun olduğu bu parkın en önemli hedefi insanların buradan memnun ayrılmasını sağlamakmış. Bu yüzden de zaman zaman inisiyatif kullanarak uzaktan gelen çocukların normal seans süresinden fazla oyun oynamalarına müsaade ediyorlarmış. Bayram bey burada yorucu ve zor olsa da çok iyi bir iş yaptıklarını ve gurur duyduğunu söyledi.

      Kaplumbağa, kocaman bir şatoya benzeyen bu parka gittiği için çok mutlu oldu. Çocuklar
buraya gelip güvenli bir şekilde oyun oynamanın tadını çıkarsın istedi.