Kadıköy Karikatür Evi

Adres

Hasanpaşa Mahallesi Kurbağalıdere Caddesi No: 69 Kadıköy / İstanbul

İnternet

Günler

Pazartesi hariç her gün açık
H.içi: 09.00-19.00
H.sonu: 10.00-19.00

Ücret

Yaş

Ücretsiz

7-25

Kaplumbağanın bugünkü durağı Karikatür Evi’ydi! Kadıköy’de bulunan bu mizah dolu mekâna ulaşım oldukça kolay. Bu yapı ilk olarak 1906 senesinde yapılmış. 2016’da da restore edilip Karikatür Evi olmuş, iyi ki de olmuş. Zira bu tarihi binada karikatür çizmek için bir sürü fırsat var! Atölyeler, sergiler, söyleşiler, amatör günü etkinlikleri, çizerlerle buluşma ve dahası... Bu faaliyetlerin içindeki illüstrasyon, karikatür, çizgi  roman gibi  eğlenceli dallar Kaplumbağanın da çok hoşuna gitti.

Karikatür Evi'nde, 12 çizer, 4 ofis çalışanı ve temizlik görevlileri ile samimi bir ortam sizi bekliyor. Birbirinden renkli çalışmalarsa cabası. Yılda 4 atölye döneminden geçen çocuklar, sanatı daha yakından tecrübe ediyor. Karikatürü yeni adaylarıyla buluşturmak için harika fırsat! Üstelik diyelim ki çalışmalarını aileleriyle beraber yapmak isteyen çocuklar var. O zaman onları da Karikatür Evi’ne çağırabiliyorlar. Çocuk ve anne-babalar ayrı sınıflara gidip çalışmalarını yapar ve aralarından seçilenler sergi veya dergilere eklenebilir. 

İnanılmaz değil mi ama? Keşfedilmek an meselesi! Üstelik hayal gücünüz herhangi bir konuyla da sınırlandırılmayacak. Anlık gelişen ve interaktif çalışmalarla kâğıt, kalem, dünya sizin. 😊 Çizgilerine güvenenler kendileri gibiler için açılan özel sınıflarda daha çok imkâna sahip olabilir. 

Meriç Karçal, kendisiyle yaptığımız röportajda mekânla ilgili bir detayı şöyle açıkladı: “Karikatür Evi’ndeki eğitim görevlilerimizin pedagojik formasyonu olmadığı için, eğiticileri zorlayan öğrencilerle karşılaştığımızda iletişim yöntemlerine ihtiyaç duyuyoruz. Bunun içinse eğitimcilerimizin önce Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlardan seminer almasını sağlıyoruz. Böylelikle çocuklarımızı her zaman dinlemeye çalışıyoruz.”

Yılda 1.400 üyeye ulaşabilen Karikatür Evi’nin bir parçası olmak isteyenler elini çabuk tutmalı! Çünkü kayıtlar hemencecik doluyormuş.
 

Altı adet dersliği, bir küçük kütüphaneyi ve sergi salonunu barındıran iki katlı bu ahşap bina bir de bahçeye sahip. Ancak bina Anıtlar Kurulu’na ait olduğu için binadan bahçeye geçiş için bir düzenleme yapma imkanı yok ve bahçeye dışarıdan geçiş sürücü trafiğine açık olan işlek bir caddeye bakıyor. Bu yüzden bahçenin çocuklar tarafında pek kullanılamadığını öğreniyoruz kurum görevlisi Melih Bey’den. Binanın çevresinde de sonradan herhangi bir ekleme ya da düzenleme söz konusu değil. Otopark, kafeterya gibi hizmetler de bu sebeple verilemiyor. Ancak binada engelliler için asansör ve koltuk bulunmakta. 

Karikatür Evi, çocuklara karikatür eğitimlerinin yanında, çizgi-roman ve stop motion atölyeleri de sunmakta. 25 yaşa kadar katılımcı olmakla birlikte, ilkokul ve ortaokul çağındaki çocuklar için de ayrı atölyeler de mevcut. Bir sene içerisinde dört ayrı atölye dönemi varken, yaz dönemi için de yoğunlaştırılmış programlar verilmekte.  Çocuklar bu atölyelerde profesyonel eğitimcilerden ders almanın yanında, onlarla birlikte sergi açma ve söyleşilerde bulunma imkânına da sahip. Bu sayede kendi çalışmaları için geri dönüşler alarak, kendilerini geliştirme fırsatı yakalayabiliyorlar. Atölyelere kayıt yaptırırken yetenek şartı olmaması her çocuğun bu imkândan faydalanmasını sağlıyor. Bununlar beraber diğer katılımcılardan farklılık gösteren çocuklar ikinci dönem ayrı bir sınıfta eğitimlerine devam ediyor. Bu durum çocuklar arasındaki rekabet durumunun ve ilgi alanından olası bir soğumanın önüne geçiyor. 

İki haftada bir öğrencilerin çizimleri arasında düzenlenen “Amatör Çizer Ekinliği” yapılıyor. Seçilen karikatürler “Gazete Kadıköy”de yayınlanıyor. Bu durum öğrencilerin hem özgüvenini arttırmakta hem de karikatüre olan ilgilerini desteklemektedir. Biz de gittiğimizde çocuk ve yetişkinlerin eserlerinin bulunduğu ortak sergilerden bir tanesine ziyarette bulunduk. Çocukların eserlerini sergiliyor olmaları ve bu sergilerin dışarıya da açık olması, ailelerin de bu sergilere katılımına olanak sağlıyor.  Bu durumda çocuklar yeteneklerine daha çok güvenebilir ve birey olduklarının bilincine daha rahat varabilir. 

İkinci katta, sergi salonunun hemen önünde bulunan kütüphane ise, çocukların çizgi-roman, karikatür dergisi gibi yayınlara da erişimini kolaylaştırdığı için, Karikatür Evi’nin çocuklara okuma alışkanlığı oluşturmada da etkili olduğu görülebilir. 

Hatırla! Sen de karikatür çizebilirsin. Biraz mizaha ne dersin?