KAP.jpg

Rümeysa Öztürk

Dünyaya gözlerini açtığı ilk günden beri dünyayı, insanları, gökyüzünü, renkleri, kelimeleri, hikayeleri ve kendisini çok merak etti. İlkokulda gece astrolog, gündüz arkeolog, ortaokulda şair, lisede ebrucu olmak istedi. Biraz daha büyüyünce tüm meraklarının ‘’çocuk’’ ve ‘’çocukluk’’ denilen büyülü alem ve zamanda buluştuğunu keşfetti.

1a149f53-dd95-43b0-83cc-505802e60af2.JPG

Hediye Sümeyra Korkmaz

Ortaokul, lise ve üniversite yılları boyunca çizimlerini en çok çeşitli dersleri ve konferansları dinlerken, defter ve kitapları üzerine yaptı. Halen bu sayfalar arasındaki çizimler kendisine rehberlik ediyor. 

Tezhibin çiçekleriyle çıktığı yolculuğuna şimdilerde farklı çizimlerle devam etmeye çalışıyor. Uçlarının görünmediği söylenen fırçalarıyla yeni renkler ve desenler arıyor.  Eğik bir çizgi kendisine kâh bir çiçeğin yaprağı kâh bir kuşun kanadı veya bir filin ayağı gibi görünerek yol gösteriyor.

 

İstanbul Şehir Üniversitesi'nde İslami  İlimler bölümünü okudu. Şimdi ise  İstanbul Üniversitesi’nde İslam Tarihi  alanında yüksek lisans eğitimine  devam ediyor. Okumalarını zevkle sürdürüyor. Bu çalışmanın tüm güzel çizimlerini, site dizaynını kendisi yapıyor.

Çocukluğundan itibaren değişik aletlerle çizmeye başladı. Sonrasında ise izlediği, dinlediği, gördüğü, görmediği veya rüyasında karşılaştığı şeyleri çizmeye devam etti.

IMG-8057.jpg

Bu yolun yolcusu olmaya karar verip heybesini omzuna, yeşil gözlüklerini burnuna taktığı günden beri uzak uzak ülkelerde çocukların ondan bundan ve şundan ne anladığını araştırıyor.

 

İstanbul Şehir Üniversitesi’nde Psikolojiyi severek, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü ise bayılarak okudu. Şimdilerde Columbia Üniversitesinde Gelişim Psikolojisi alanında yüksek lisans yapıyor, çocuk medyası çalışıyor. Çocuk gelişim psikolojisi, çocuk televizyonu, çocuk edebiyatı gibi aldığı güzel derslerin yanı sıra New York kütüphanelerinde büyük bir keyifle çocuk edebiyatı okuyup, çizgi film izliyor. İnsanların, dünyanın ve hikayelerin değişebilir ve gelişebilir olduğuna; bilginin ve güzelliklerin herkese ulaşabilir olması gerektiğine inanıyor. Bu hayal peşinde yolda heybesinde topladıklarını burada paylaşıyor. Kabuğunun içindeki gizli dünya mı? O şimdilik sır! :)