Amsterdam Central Library

Amsterdam Central Library (Amsterdam Halk Kütüphanesi)
 

Kaplumbağanın yolu bu sefer heybesini doldurmak üzere Kuzey Hollanda’da yer alan Amsterdam Halk Kütüphanesi’ne düşüyor! Devasa büyüklüğe sahip olan bu kütüphaneninsadece çocuklara ayrılmış bir bölümü de var ve tabi ki kaplumbağa kapıdan girer girmez yönünü o tarafa çeviriyor. Kitapların çeşitliliği karşısında kaplumbağanın ne kadar heyecanlandığına şaşırmazsınız umarım.
Kütüphanede Hollanda’nın yerel dili olan Felemenkçenin yanı sıra İngilizce çocuk kitapları bölümü de mevcut. Tıpkı kaplumbağa gibi küçük çocuklar da kütüphaneden çıkmak istemiyorlar çünkü yapabilecekleri çok fazla uygulama ve etkinlik var.

Kaplumbağanın etkinliklere dair kütüphaneciden edindiği bilgiler şöyle: Yaş gruplarına göre etkinlikler de değişiyor. Salı günleri İngilizce, Çarşamba ve Cuma günleri ise Flemenkçe olarak, ortalama 10-20 çocuğun katıldığı hikâye anlatımları oluyor. Anlatım sırasında aktivite odası açık oluyor, çocuklar isterlerse oraya geçebiliyorlar. Anlatımlardan sonra ise çizim ve boyama etkinliğine geçebiliyorlar. Altı yaşından küçük çocuklar için kukla ve oyuncaklar da kullanılıyor hikâye anlatımında. Mesela“The Mouse Mansion” adını verdikleri bir etkinlikleri var. Oyuncak farelerle dolu büyük bir oyuncak evin içindeki belli yerleri ve nesneleri bulma tarzında bir oyundan oluşuyor etkinlik. Sonrasında çocuklar, kendi hayal ettikleri odayı/evi çiziyorlar kâğıda. Ayrıca adına “Cinekid Applelab” dedikleri ufak oyun bilgisayarlarının olduğu bir alan da var. Küçük çocuklar süreli olarak burada da vakit geçirebiliyor.

Büyük yaş grubu çocuklar için ise (mesela ortaokul grubu) kütüphanenin nasıl kullanılacağı, nasıl araştırma yapılacağı anlatılıyor. Bu tarz etkinlikler için okullar kütüphaneye gezi düzenliyorlar. Bu etkinliğin ismi ise “tablet day”. Çocuklar ellerindeki tablet üzerinden elektronik olarak araştırma yapmayı ve kütüphane içinde bu teknolojiyi nasıl kullanacaklarını öğreniyorlar. 

Tüm bunlara ek olarak çocuk film festivalleri de düzenleniyor. Bu festivallere özel olarak, kütüphanede çocuk filmleri gösterimleri yapılıyor. Çocuklar için oyun, bilgi ve eğlencenin buluştuğu bu harika alandan ayrılmak Kaplumbağa için oldukça zor oluyor.Neyse ki her ne kadar burası ana kütüphane olsa da Amsterdam’da yirmiye yakın ufak çocuk kütüphanesi mevcut ve hepsi kaplumbağa gibi çocuk kitapları sevenler tarafından keşfedilmeyi bekliyor!

Her çocuğun çeşitli etkinliklerle, eğlenceli kitaplarla dolu kütüphanelere kavuşabilmesi dileğiyle!

 

Hazırlayan: Büşra Telli

Editör: Zehra Nur Kurtoğlu

 

 

Detaylı bilgi için:

https://babyccinokids.com/blog/2016/11/24/amsterdam-central-library/